Čínský výrobce telekomunikačních zařízení Huawei se odvolal proti rozhodnutí švédského regulačního úřadu vyloučit ho z pozice dodavatele zařízení pro síť nové generace 5G.
Oznámil to v pátek švédský poštovní a telekomunikační úřad PTS.
PTS dodal, že nyní pošle odvolání Huawei správnímu soudu ve Stockholmu, který bude tento případ řešit.
Společnost Huawei zatím neodpověděla na žádosti médií o komentář.
Švédsko se minulý měsíc stalo další zemí, která zakázala zařízení od čínských společností Huawei a ZTE ve své síti 5G. Připojilo se k státům, které z bezpečnostních důvodů omezily roli čínských dodavatelů při budování nové sítě 5G.

Čínské společnosti a občané musí totiž ze zákona pomáhat svému státu při shromažďování zpravodajských informací.
PTS v říjnu uvedl také, že firmy, které se zúčastní v listopadu na aukci příslušných pásem, musí do 1. ledna 2025 odstranit zařízení Huawei a ZTE iz již existujících centrálních funkcí.
Regulátor definoval centrální funkce jako zařízení používaná pro budování rádiové přístupové sítě, přenosové sítě, základní sítě a servisu a údržby sítě.

